Install and Configure Exchange Server 2019-Part 2

مقدمه

با سلام خدمت دوستان و همراهان گرامی در پست قبلی ما Exchange Server 2019 رو نصب کردیم و حالا نوبت به کانفیگ و تنظیمات آن رسیده تا بتونیم در سناریویی که مد نظر داریم از آن استفاده کنیم.

مراحل پیکربندی میل سرور ما به ترتیب زیر می باشد:

  1. تغییر نام Exchange 2019 Database
  2. اکتیو کردن Exchange Server 2019
  3. پیکربندی Send Connector برای ارسال ایمیل به خارج از سازمان
  4. پیکربندی Virtual Directories
  5. پیکربندی Email Address Policy
  6. پیکربندی و تنظیمات مربوط به SSL Certificate
  7. پیکربندی Anti Spam

تغییر نام Exchange 2019 Database

مطابق نسخه های قبلی Exchange در زمان نصب یک دیتابیس به یک نام پیش فرض ایجاد می کند
Mailbox Database 123456789” که در مسیر پیش فرض نصب می باشد، که برای من در
C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\Mailbox\” می باشد.

برای تغییر نام Database تون از طریق GUI ابتدا به Exchange Admin Center لاگین کنید و از پنل سمت چپ Servers و سپس در تب Databases پس از انتخاب کردن دیتابیس بر روی Edit مطابق شکل زیر کلیک کنید.

مطابق شکل زیر در فیلد Name نام مورد نطر را وارد کنید و بر روی Save کیک کنید.

در صورتی که خواستین این تغییر نام رو از Exchange Management Shell انجام بدید میتونید از دستور زیر استفاده کنید:

Set-MailboxDatabase -Identity “<DATABASE NAME>” -Name <NEW NAME>

و برای بررسی و تائید تغییر نام از دستور زیر می تونید استفاده کنید:

Get-MailboxDatabase | ft Name, Server

اکتیو کردن Exchange Server 2019

شما می توانید دو نوع لیسانس از مایکروسافت خرید کنید که به صورت Standard یا Enterprise  می باشد.در نسخه Enterprise شما می تونید بیشتر از ۵ databases با تمام مجوزهای نسخه استاندارد داشته باشید. در صورتی که میخواید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، می توانید به این آدرس در سایت مایکروسافت مراجعه کنید.

نکته : نسخه Trial برای ۱۸۰ روز با ویژگی های نسخه استاندارد برای شما فعال می باشد و می توانید برای مقاصد آزمایشگاهی و تست از آن استفاده کنید.

برای وارد کردن سریال نامبر Exchange Server 2019 از طریق Exchange Admin Center مطابق شکل زیر از پنل سمت راست Servers و سپس از تب Servers ، گزینه Enter Product Key رو انتخاب و سریال نامبر مورد نظر را وارد کنید.

بعد از اینکه سریال نامبر مورد نظر را وارد کردید و اون رو Save کردید، یک پیام مبنی بر اینکه سرویس Microsoft Exchange Information Store باید دوباره راه اندازی شود تا لیسانس مورد نظر اعمال شود دریافت میکنید، همانند شکل زیر:

برای راه اندازی مجدد این سرویس مطابق شکل زیر در Exchange server کنسول Windows Services را باز کنید و در سرویسهای موجود بر روی Microsoft Exchange Information Store کلیک راست کرده و Restart کنید.

برای انجام مراحل بالا از طریق Exchange Management Shell می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

Set-ExchangeServer <ServerName> -ProductKey <Enter Product Key>

و برای Restart سرویس مورد نظر نیز از دستور زیر استفاده کنید:

Restart-Service MSExchangeIS

پیکربندی Send Connector برای ارسال ایمیل به خارج از سازمان

هنگامی که شما Exchange 2019 نصب میکنید بطور پیش فرض سرور نمیتواند به خارج از سازمان ایمیل ارسال کند. برای ارسال ایمیل به خارج از سازمان شما باید یک Send connector ایجاد کنید.

برای این تنطیمات مطابق شکل زیر از طریق Exchange Admin Center در پنل سمت چپ
Mail flow را انتخاب کنید و از منوی سمت راست به Send connectors رفته و بر روی Add (علامت بعلاوه) کلیک کنید تا پنجره New Send connector باز شود.

در پنجره باز شده مانند شکل زیر در قسمت Name یک نام تایپ کنید مانند Outbound to internet و از قسمت Type گزینه سوم یعنی Internet را انتخاب کنید و سپس بر روی Next کلیک کنید و به مرحله بعد بروید.

در این مرحله MX record associated with recipient domain در حالت انتخاب نگه دارید و به مرحله بعد بروید. این به این معنی است که connector از DNS برای مسیریابی ایمیل ها بر روی اینترنت استفاده می کند.

در این مرحله در قسمت Address space بر روی Add کلیک کنید و در پنجره Add domain در قسمت Fully Qualified Domain Name (FQDN) علامت ستاره (*) را وارد کنید و سپس بر روی Save کلیک کنید. این بدان معناست که Send connector ارسال پیام به تمامی دامین های خارجی را می پذیرد. می توانید در شکل زیر این تنطیمات را مشاهده کنید.

نکته : تنظیم Scoped send connector در این قسمت مهم است در صورتی که شما Exchange Server را در چندین Active Directory sites نصب کرده باشید. درصورتی که این گزینه در حالت انتخاب نباشد ( به صورت پیش فرض در حالت انتخاب نیست) این connector قابل استفاده است برای تمامی transport server ها در سرتاسر Active Directory forest ولی اگر آن را در حالت انتخاب بگذارید و آن را فعال کنید connector فقط قبل استفاده برای transport server ها در همان Active Directory site است.

در مرحله بعد در قسمت Source server بر روی Add کلیک کنید و در پنجره Select a Server انتخاب کنید یک یا چند سروری را که شما از طریق آن میخواهید بر روی اینترنت پیام ارسال کنید. در صورتی که چندین سرور در سازمان خود دارید آنهایی را انتخاب کنید که می توانند در اینترنت پیام ارسال کنند. بعد از انتخاب مانند شکل زیر بر روی add کیلک کرده و سپس Ok را بزنید.

و سپس در پنجره new send connector برای اتمام بر روی Finish کلیک کنید تا send connector شما ساخته شود.

برای این تنطیمات با استفاده از Exchange Management Shell می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

New-SendConnector -Name <Connector Name> -AddressSpaces * -Internet [-SourceTransportServer <SERVER NAME>]

در دستور بالا Send connector از DNS routing استفاده می کند و ما از دستور DNSRoutingEnabled استفاده نمی کنیم چون به صورت پیش فرض این مقدار $true می باشد.

امیدوارم تا اینجای کار توانسته باشید تمامی تنطیمات را به درستی انجام داده باشید و از راه اندازی میل سرور خود در سناریوی پیش رو لذت برده باشید.

ما در قسمت بعدی Virtual Directories و Email Address Policy را پیکربندی خواهیم کرد.

امیدوارم همیشه و در همه حال موفق و موید باشید.

یا حق.

۰ ۰ votes
Article Rating
اشتراک گذاری:
مسولیت زندگیتان را به عهده بگیرید. این را بدانید … فقط شما هستید که میتوانید خودتان را به جایی که میخواهید برسانید، نه هیچکس دیگری.
پست ایجاد شده 14
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

پست های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x