Install and Configure Exchange Server 2019-Part 1

مقدمه

مایکروسافت Exchange Server یکی از بهترین ایمیل سرور های سازمانی می باشد. همچنین در بین میل سرور های موجود Exchange Server اولین انتخاب مدیران شبکه سازمان جهت پیاده سازی در زیرساخت شبکه سازمانها جهت پیادسازی می باشد. ویژگی ها و امکانات Exchange Server  این ایمیل سرور را مشهور کرده است. اما راه اندازی ایمیل سرور Microsoft Exchange پیچیدگی های خود را داشته است. زیرساخت ایمیل سرور مایکروسافت دارای چند Role بوده است و همین امر پیچیدگی راه اندازی آن را زیاد کرده است. مایکروسافت به منظور ساده سازی ایمیل سرور خود از Exchange Server 2013 اقدام به ساده سازی زیرساخت این میل سرور محبوب کرد و در اکسچنج سرور ۲۰۱۶ و ۲۰۱۹ ساختار تک بلوکی خود را روانه بازار کرد. با استفاده از این ساختار تک بلوکی پیاده سازی، مهاجرت، به روز رسانی و عیب یابی ایمیل سرور سازمانی Microsoft Exchange  بسیار راحت شد.

و اکنون Exchange Server آپدیت شده و نسخه ۲۰۱۹ آن روانه بازار شده که امنیت، کارایی و قابلیتهای جدیدی به آن اضافه شده است که میتونید برای اطلاعات بیشتر از این قابلیتها به این صفحه از سایت مایکروسافت مراجعه کنید.

نکته : در صورتی که در هر سناریوی دیگه خواستید Exchange Server 2019 را نصب کنید حتما به این صفحه مراجعه کنید و از سیستمها و عناصر مورد نیاز برای سناریوری خود رو بررسی کنید.

من برای ادامه کار و کامل کردن سناریوی پیش رو یک Windows Server 2019 جدید را روی VMWare آماده کردم و اون رو به دامین rebeladmin.local ، متصل (Join) کردم.

برای نصب و راه اندازی بهتر و راحت تر ما به یک سری پیشنیازها نیاز داریم که من در ادامه ابتدا اونا رو نصب میکنم و در ادامه، نصب Exchange Server 2019 رو شروع می کنم.(تمامی این مراحل رو می تونید اینجا در سایت مایکروسافت هم ببینید)

نصب نرم افزارهای مورد نیاز:

a. .NET Framework 4.7.2 or later

b. visual C++ Redistributable Package for Visual Studio 2013

c.  unified Communications Managed API 4.0

نصب roles و features روی Exchange Server:

Install-WindowsFeature Server-Media-Foundation, NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, RSAT-Clustering-CmdInterface, RSAT-Clustering-Mgmt, RSAT-Clustering-PowerShell, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI, Windows-Identity-Foundation, RSAT-ADDS

تذکر: اگر در ادامه نصب این features ها به خطا برخورد کردید سرور شما احتیاج به Restart دارد و بعد از انجام دوباره در Power Shell کامنتها رو اجرا کنید.

آماده سازی Schema و Active Directory درDC :

در این مرحله ما باید Active Directory را در forest و domains برای نصب Exchange Server 2019 اماده کنیم. برای این منظور شما احتیاج دارید ابتدا فایل ISO را روی دامین سرور mount کنید و سپس CMD را با دسترسی Administrator بازکنید و به مسیر فایل ISO مثلا درایو D بروید.

این آماده سازی از طریق سه مرحله زیر انجام می شود:

a. Extend the Active Directory schema

Setup.exe /PrepareSchema /IAcceptExchangeServerLicenseTerms

b. Prepare Active Directory

Setup.exe /PrepareAD /OrganizationName:”organization name” /IAcceptExchangeServerLicenseTerms

نکته: در قسمت organization name اسم سازمان خود را وارد کنید مثلا : RebelAdminGroup ، بعد از اجرای دستور اگر عملیات موفقیت آمیز باشد تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

c. Prepare Active Directory domains

Setup.exe /PrepareAllDomains /IAcceptExchangeServerLicenseTerms

خب مرحله اولیه با موفقیت به پایان رسید و توانستیم زمینه را برای نصب میل سرور exchange 2019 آماده کنیم .

همانطور که در عکس زیر هم می بینید Exchange Server security groups به Active Directory اضافه شده.

نکته: شما دراین مرحله نیاز دارید که سرور DC را Restart کنید.

نصب و راه اندازی Exchange Server 2019

در این مرحله ما اولین Mailbox Server خود را در این محیط نصب و راه اندازی می کنیم، برای این منظور فایل ISO را به سرورتون Mount کنید و به مسیر مورد نظر بروید و Setup.exe را اجرا کنید.


بدون آپدیت به مرحله بعد بروید

برای ادامه مراحل NEXT رو بزنید و ادامه دهید.

در مرحله با پذیرفتن Licence agreement های مایکروسافت به مرحله بعد می رویم.

نکته: Exchange Server 2019 سه Role مهم و اساسی دارد : mailbox , edge transport , management tools که در اینجا روی این سرور ما رول Mailbox را نصب می کنیم و همان طور که می بینید ما امکان نصب همزمان mailbox و edge transport روی یک سرور وجود ندارد .

در این قسمت ما در یک محیط آزمایشگاهی هستیم و مسیر پیش فرض رو می پذیریم و نصب و رو ادامه میدیم ولی من توصیه می کنم به هیچ عنوان در سناریوی اصلی در درایوی که سیتم عامل هستش نصب نکنید و یک مسیر دیگر رو برای نصب در نظر بگیرید.

تنظیمات را در حالت پیش فرض نگه دارید و به مرحله بعد بروید.

در این قسمت پیشنیازها چک می شود که در صورتی که مراحل قبل نصب رو به درستی انجام داده باشید با هیچ خطایی مواجه نمی شوید و میتونید به مرحله بعد بروید در غیر این صورت خطا می دهد که می تونید با رفع خطا ها و نصب موارد مورد نیاز کار را ادامه دهید.

خوب به سلامتی نصب ما به پابان رسید و میتونید با دستور Get-ExchangeServer صحت و درستی نصب خود را بررسی کنید مانند شکل زیر:

برای رفتن به پنل مدیریتی Exchange Server 2019 هم می توانید از آدرس https://localhost/ecp/ و هم از منوی استارت Exchange Administrative Center را انتخاب کنید:

نصب و راه اندازی Exchnge Server 2019 در سناریوی ما به پایان رسید و من در قسمت بعدی کانفیگ کردن و تنظیمات آن را برای دسترسی از شبکه داخلی و خارجی به شما آموزش می دهم.

ممنون از همراخی شما.

یا حق.

۵ ۱ vote
Article Rating
اشتراک گذاری:
مسولیت زندگیتان را به عهده بگیرید. این را بدانید … فقط شما هستید که میتوانید خودتان را به جایی که میخواهید برسانید، نه هیچکس دیگری.
پست ایجاد شده 14
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
محمدیوسف میرجلیلی
محمدیوسف میرجلیلی
۲۰ دی ۱۳۹۸ ۵:۱۰ ق٫ظ

استفاده کردیم.
ممنون

پست های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا
11
0
Would love your thoughts, please comment.x